urceni sily hnizda - Moji čmeláci

Moji čmeláci
Vážení přátelé, pokud tuto stránku navštěvujete opakovaně, prosím neopomeňte stisknout současně klávesy <ctrl> a <F5>, aby se vám stránky zobrazily v aktuální podobě. Děkuji.
František Kuklík
zajímavá témata k chovu čmeláků:
Title
Přejít na obsah
Určení síly čmeláčího hnízda
1. Stanovení síly hnízda průměrnou délkou letu a průměrným počtem čmeláků mimo hnízdo

K poměrně přesnému stanovení síly čmeláčího hnízda je nutno určit průměrný počet sbírajících čmeláků, přičemž tento počet představuje čtvrtinu až třetinu celkového počtu okřídlených členů hnízda. O zmíněném podílu sbírajících čmeláků na celkovém počtu čmeláků v hnízdě se můžeme nejlépe přesvědčit v době vylíhnutí první a druhé generace čmeláků, kdy je možno jak vylétající, tak i pečující jedince snadno spočítat.

Při určení průměrného počtu vylétajících čmeláků vycházíme z předpokladu, že délka sběrného letu odvisí od roční doby, kdy zjednodušeně předpokládáme, že souvisí s měsícem, ve kterém pozorování provádíme a odpovídá v minutách desetinásobku tohoto měsíce, tj. například v červnu činí předpokládaná průměrná délka sběrného letu 60 minut, v srpnu pak zhruba 80 minut.

Pro pozorování a sčítání vylétajících a vracejících se čmeláků pak naplánujeme denní dobu kolem 14:00 – 15:00 hod. a časové rozmezí odpovídající nejméně dvojnásobku předpokládané délky sběrného letu, lépe o zhruba 10% delší.

V prvním kroku po dobu předpokládané délky sběrného letu, tedy plovinu naplánovaného časového rozmezí sčítáme vylétající a navracející se čmeláky. Přitom především počet vylétajících čmeláků je významný.

V následném druhém kroku znovu sčítáme zvlášť vylétající a navracející se čmeláky tak dlouho, až součet navrácených čmeláků dosáhne počtu v prvním kroku napočítaných vylétajících čmeláků. Výsledný čas odpovídá průměrné době sběrného letu.

Závěrem je nutno vyčíslit počet čmeláků, kteří se po dobu průměrného sběrného letu nacházeli mimo budku, k tomu jednoduše zprůměrujeme zjištěné počty vylétajících a vracejících se čmeláků ve druhém kroku:
oba počty sečteme a součet vydělíme 2.
(alternativně můžeme zprůměrovat všechny 4 počty čmeláků z prvního a druhého kroku, oba výsledky jsou v přesnosti stochasticky omezeny)

Jak průměrná doba sběrného letu, tak i vyčíslený počet čmeláků mimo budku se vztahují na danou denní dobu, když během dne se mění.

Výsledek odpovídá 1/4 - 1/3 celkového počtu okřídlených členů hnízda.

pohyby u hnízda čmeláků stačí ke zjištění síly hnízda
U hnízda čmeláků zemních byla metodou ad 1. zjištěna síla hnízda 500 čmeláků. U náhodného desetiminutového snímku vlevo, který je zrychlen na 5-tinásobek, je kontrolou dle metody ad 2. možno ověřit platnost zjištěné síly. Ze snímku pořízeného 5. června vyplývá, že z hnízda během 10 minut vylétlo a do hnízda se vrátilo celkem něco kolem 45 čmeláků. Tomuto počtu odpovídá síla hnízda zhruba 470 čmeláků, přičemž je nutno vzít v úvahu nepřesnost kolem 10%. Přibližná síla hnízda tedy po zohlednění nepřesnosti metody ad 2, leží někde mezi 420 a 520 čmeláky.

Video vlevo je 5x zrychleno, video dole je bez rychlostního zásahu.
pohyby u otvoru čmeláčí budky stačí ke zjištění síly hnízda

2. Stanovení síly hnízda odhadem z počtu vylétajících a vracejících se čmeláků během 10 minut

Při této metodě odhadu síly hnízda je nutno vzít v úvahu, že odchylka od skutečné síly hnízda závisí od odchylky předpokládané délky sběrných letů od její skutečné délky, v praxi je nutno počet čmeláků hnízda opravit zhruba o 10 %..

Také u této metody vycházíme z předpokladu, že průměrná délka sběrného letu odvisí od roční doby, přičemž tuto hodnotu jednoduše přebíráme a neopravujeme. V časovém okénku 10 minut pak několikrát za den v době mezi 10:00 a 17:00  hod. spočítáme všechny vylétající a vracející se čmeláky a tento obousměrně zjištěný počet vydělíme 2. Výsledek pak vynásobíme pořadovým číslem aktuálního měsíce a konstantou 3,5.

Příklad:  jestliže v půli května napočítáme celkem 32 čmeláků, kteří vylétli nebo se vrátlili, pak síla hnízda činí (<zjištěný počet> / 2) x <aktuální měsíc> x 3,5, tedy
            32 / 2 x 5 x 3,5 = 280
            zjištěná přibližná síla hnízda pak tedy činí 280 čmeláků

3. Stanovení síly hnízda z videozáznamu

Nejpřesnější metodu určení síly čmeláčího hnízda poskytuje videozáznam celého dne a videoplayer s možností zrychlit přehrávku na alespoň 16x (například VLC, ke stažení zdarma). Pak je za prodloužený večer možno zvlášť vstupy a výstupy rozvrhnout do pravidelných časových odstupů 5 – 10 minut (viz příloha), a zanést v excelové tabulce do obou sloupců "zpět" a "ven", tabulka automaticky zobrazí vývoj parametru "venku". K určení síly hnízda vybereme maximální hodnotu ze sloupce "venku" a vynásobíme konstantou 3,5 (dle ověřených zušeností pouze 1/4 až 1/3 čmeláků vylétá za sběrem).

Současně je možno zjistit přibližnou průměrnou délku sběrného letu, když se od určitého časového bodu (bod A) kumulují všechny vracející se dělnice tak dlouho, až jejich součet dosáhne nebo překročí počet dělnic nacházejících se v onen časový bod A mimo budku. Z rozdílu mezi časovým bodem, kdy je počet dosažen nebo překročen (bod B) a časového bodu A je možno soudit na průměrnou délku sběrného letu.


František Kuklík

Zelenky Hajského 3
130 00 Praha 3

Mob.: 608 004 986
eMail: bombus@kuklik.eu
www.cmelak.info
František Kuklík

Eibenweg 7
51766 Engelskirchen

Tel.: 0049 2263 4066126
eMail: bombus@kuklik.eu
www.kuklik.eu
vygenerováno pomocí:
WebSite X5 Free 17.1.2
poslední aktualizace:
31.07.2022
zajímavá témata k chovu čmeláků:
Návrat na obsah